Výsledek hledání pro výraz
Zpět na Blog

BACKFLIP TUTORIÁL | BY ZOHIR

BACKFLIP TUTORIÁL | BY ZOHIR

Backflip je základní freerunningový prvek. Je dobré mu věnovat hodně pozornosti, protože z jeho precizního zvládnutí se dá odrazit k dalším, složitějším a ještě více ohromujícím trikům.

FÁZE SKOKU

Odraz: z podřepu, s rukama vzadu

1. Odraz:
Skok začni v mírném podřepu. Švihni rukama ze zapažení dopředu a směrem nahoru. Zároveň se odraz nahoru. Tvým cílem při odrazu by mělo být nabrat co největší výšku!

   

2. Zabalení:
Přitáhni kolena k ramenům a zajisti je rukama.
Pro větší bezpečnost je dobré „zabalení na široko“, tedy s koleny daleko od sebe. Zabráníš tak nechtěnému kontaktu kolen s bradou.

Zabalení: přitáhni kolena naširoko k ramenům
   
Rotace: v zabalení, a neustále sleduj, co se děje

3. Rotace: 
Během rotace směrem vzad drž sbalenou polohu a neustále sleduj, co se děje. Dívat se a vnímat pohyb během letu je klíčové pro správné dokončení techniky.

   

4. Rozbalení:
Jakmile vidíš zem, rozbal se (to znamená, že povolíš kolena od těla a začneš se ještě během letu narovnávat). Dopadni na zem, na přední část chodidel obou nohou.

Rozbalení: jakmile vidíš zem, začni se rozbalovat a dopadni

 

NASUCHO A NANEČISTO

První nácvik backflipu začíná na zemi a jde o trénink zabalení. Lehni si rovně na zem, ruce dej podél těla. Začni zvedat ruce nahoru. Jakmile vzpažíš, začni s nimi opisovat kruh podél země a zároveň zvedni kolena k ramenům. Dlaně by měly skončit na kolenou, kolena blízko ramen – v této poloze budeš během fáze zabalení při skutečném backflipu.

Druhý cvik už zahrnuje odraz a zabalení skoro jako ve skutečnosti, a potřebuješ k němu nějakého pomocníka. Ten tě chytne zezadu v podpaží (na délku svých paží). Když jste oba připravení, švihni rukama nahoru, odraz se co nejvýš a začni se balit jako v předchozím cviku – kolena k ramenům, kolena přitahuj rukama. Tvůj parťák tě teď musí na chvíli podržet ve vzduchu šikmo nad sebou. Jakmile se zabalíš, zase se narovnej a doskoč zpátky na zem před svým pomocníkem.

Třetí cvik je už backflip, ale zatím ještě s dopomocí. Na dopomoc je nejlepší najít někoho, kdo s tím má už zkušenosti, každopádně by to měl ale být někdo silnější, protože ti pomůže s rotací a zároveň dá pozor, abys nespadl. Pomocník se postaví vedle tebe, čelem k jednomu z tvých ramen. Jednou rukou tě drží za pas, druhou rukou pak položí na zadní stranu stehna, tak ti během letu pomůže s rotací. Odraz se a začni se balit. Pomocník by měl během skoku lehce tlačit vzhůru, tak ti pomůže s udržením výšky a rychlejší rotací.

Při nácviku backflipu, stejně jako dalších náročnějších akrobatických triků, je dobré využít alespoň žíněnek v tělocvičnách, ještě lepší jsou specializované gymnastické tělocvičny, kde najdeš třeba pružnou podlahu nebo dopadovou jámu s molitanem.