Výsledek hledání pro výraz
Zpět na Blog

ODKUD ŽES TO SKOČIL? ANEB O PARKOURU PRO RODIČE

 

Na první pohled se může zdát, že parkour spadá do stejné kategorie jako skateboarding, snowboarding a jiné, dnes oblíbené, sporty. A vzhledem k tomu, že v porovnání s ostatními aktivitami je parkour poměrně mladá záležitost, je jistá dávka nedůvěřivosti ze stran rodičů očekávaná. Proč by vaše dítě nemohlo dělat něco bezpečnějšího a známějšího, jako fotbal nebo hokej?

 

Navzdory neustále opakovaným pochybnostem parkour opravdu je určen prakticky všem lidem bez rozdílu, přistupují-li k jeho tréninku správně. A se správnou podporou rodičů a ostatních dospělých je parkour vhodný i pro děti a mládež. Co tedy můžete vašemu dítěti dát a jak mu můžete pomoci vyzkoušet si nový koníček a najít nové kamarády? Jakou podporu si váš budoucí parkourista zaslouží?

 

Za prvé, nenechte se vyděsit videi. Vaše pocity budou minimálně rozporuplné, pokud za vámi vaše ratolest přiběhne s novým super videem plným úchvatných salt. Zkuste však hned nesoudit knihu podle obálky, protože smyslem parkouru není dělat šílené triky. To, co vidíte, může být výsledným produketm dlouhodobého tréninku, ale smyslem takového tréninku je v prvé řadě dokonalé ovládnutí těla, pohybu a umění překonat jakoukoliv překážku.

 

Ujistěte se, že to ví i vaše dítě, a pomozte mu zjistit, co parkour je a co není. Ať zapomene na cirkusové kousky a pozná tvrdou práci, sebeobjevování a zdokonalování. Nebojte se ho poučit o bezpečném fyzickém cvičení a sami mu pomozte vytvořit vhodné podmínky k pravidelnému tréninku a dosažení jeho cílů. Společné hledání a pochopení parkouru může být skvělá cesta k zajištění správných informací o tréninku vašeho dítěte a pro vás příjemný a bezpečný způsob jak zjistit, co vlastně vaše dítě dělá.

 

Nejlepší způsob jak přivést vaše dítě na správnou cestu je, že si uvědomíte rozdíl mezi skutečnými parkouristy a těmi, jejichž hlavním cílem je zviditelnit se na Youtube.

 

Sice to vyžaduje nějaký čas, ale rozdíl mezi těmi, kteří poctivě trénují a těmi, kteří se jen pokoušejí o nebezpečné kousky, brzy na pohled poznáte.

Taky si dávejte pozor, odkud (a jestli vůbec) vaše dítě čerpá informace. Jestliže se o takové věci nezajímá a jeho trénink obsahuje rizikové prvky, potom to není parkour. Vneste mu tedy do života a tréninku moudrost a pomozte mu najít vhodný přístup k tréninku.

 

Samozřejmě se nedá tvrdit, že parkour je stoprocentně bezpečný. To však nelze říct o žádném sportu. Jako každá fyzická aktivita i parkour s sebou nese jistá rizika. Jsou však mnohem menší, než se na první pohled může zdát. Trénuje-li parkourista správně, je nebezpečí úrazu při tréninku minimální. Tréninková příprava parkouru v sobě zahrnuje celou řadu cviků známých z jiných sportů, počínaje obyčejnými kliky a dřepy, přes stoj na rukou, až po tak netradiční cvičení, jako je chůze po čtyřech. A překonávání překážek ve městě stojí právě na takové přípravě.

 

Za druhé, pokud žijete ve městě, je celkem pravděpodobné, že se v něm vyskytuje nějaká tréninková skupina vedená zkušeným trenérem. Je dobré vzít vaše dítě na takovýto trénink a poučit se od zkušenějších. Nenechte se však odradit, pokud se ve vašem okolí žádná taková skupina nevyskytuje. Vždyť i zakladatelé parkouru trénovali většinou sami. Narozdíl od nich máte dnes navíc internet, kde se nachází spousta kvalitních informací jak začít.

 

Ve větších městech také čas od času probíhají takzvané jamy. Jam je společný trénink parkouristů ze širšího okolí, a jde tedy o výbornou příležitost, jak nabrat nové zkušenosti a poznat nové lidi se stejným zájmem. Máte-li obavy, navštivte trénink či jam spolu s vašim dítětem. Rodiče jsou vždy vítáni a případně se mohou také zapojit do tréninku.

 

Za třetí jsou tu parkourové tábory. Parkourové tábory (nebo campy), více než jakákoliv jiná parkourová akce, nabízí jedinečnou možnost naučit se parkour pod vedením zkušených trenérů. Váš potomek dostane možnost poznat parkour v praxi, dozví se o jeho vývoji a historii, a odnese si i poznatky z tréninkové přípravy.

Kromě tréninku přináší campy také zkušenosti s bydlením mimo domov a hospodařením a jsou opět příležitostí k navázání nových přátelství se stejně smýšlejícími vrstevníky z různých částí Česka i Slovenska i se zkušenějšími parkouristy, kteří jsou schopní a ochotní předat své poznatky o parkouru i o zdravém životním stylu a stravování, a budou mít rady užitečné i pro všední život.

 

Poznatky zkušenějších parkouristů ukazují, že překonávání fyzických překážek se často promítá i do schopnosti překonávat překážky psychické. Horlivost a disciplína, vytrvalost, pevná vůle i týmová práce, to vše jsou vlastnosti potřebné pro parkourový trénink, které mohou pomoci ve všech oblastech života – ve škole, v mezilidských vztazích, v každodenní aktivitě a jednoho dne třeba i v kariéře.

 

Na závěr, nejlepší cesta, jak porozumět parkouru, je vyzkoušet si ho na vlastní kůži.

 

Nebojte se tedy a sami se pusťte do tréninku. Parkour je přirozený způsob pohybu, pevně zakořeněný hluboko v nás již od časů pravěkých. Pohyb, který se nachází v každé dětské hře. Parkour je vhodný pro kohokoli a kdekoli, bez ohledu na jeho fyzičku a zkušenosti. Lidé provozující parkour jsou rozdílného stáří i životních cest, nebojte se tedy, že se vaše dítě na parkour nehodí. Parkour vítá všechny a většina parkouristů je natolik zapálená pro svou disciplínu, že jsou více než rádi, když potkají někoho, kdo se o jejich aktivitu zajímá, bez rozdílu pohlaví či věku.

 

A pokud nevíte, kde se vaše dítě může dozvědět více o parkouru, přihlaste ho na ZOHIR camp. Pod vedením zkušených trenérů na ZOHIR campu získá tolik parkourových zkušeností jako nikde jinde.