Výsledek hledání pro výraz
Zpět na Blog

ROK PARKOURISTY

 

Spousta parkouristů se bude bránit, když parkour nazvete sportem. Možná, že parkour opravdu není sport, protože je značně netradiční. Na druhou stranu má ale se sporty hodně společného. Díky tomu můžeme z dalších sportů čerpat zkušenosti trenérů, sportovců i vědeckých pracovníků. A jednou oblastí, kde se v parkouru můžeme inspirovat, je plánování tréninku.

Pokud chcete dosahovat dobrých výkonů, potřebujete dlouhodobé plánování tréninku. Velké skoky nepřijdou samy od sebe. A dobré dopady, které neskončí zraněním, vyžadují intenzivní systematickou přípravu. Takže jak na to?

"Velké skoky nepřijdou samy od sebe."

Aby si sportovci pomohli a měli v tréninku přehled, dělí svůj trénink na různá období a časové úseky, takzvané cykly, v nichž sledují různé cíle. Samozřejmě, pro sportovce je většinou hlavním cílem přípravy soutěž. V parkouru to tak být nemusí, změní se tím však pouze názvosloví, nikoliv systém tréninku.

Jaký je dobrý časový úsek na plánování komplexního tréninku a stanovení cílů? Co nás nejvíc nutí bilancovat, rozmýšlet, předkládat si předsevzetí? Příchod nového roku. Rok je proto obvykle, pokud pomineme olympijské atlety, nejdelším tréninkovým cyklem, který se běžně používá.

Roční tréninkový cyklus pokrývá hlavní cíle na daný rok. Chci se zúčastnit ZOHIR campu, být v té době zdravý a hlavně podat co nejlepší výkon? Pak to musím zohlednit v celoročním plánování tréninku, abych byl v ten správný čas ve výborné kondici. Nebo se chci podívat na všechny parkourové jamy, které se během roku v Česku odehrají? Pokud chci být v pohodě a zároveň zvládnout všechny náročné triky, musím na to brát ohled v průběhu zbytku roku. Nebo bych se chtěl ukázat třeba v Československo má talent? Samozřejmě tam jde jen tak přijít, ale když tomuto vrcholu podřídím zbytek své přípravy, bude můj výkon o to lepší.

"Pokud chci zvládnout náročné triky, musím na to brát ohled ve zbytku roku."

Rok sportovce se dělí na čtyři kratší období, která většinou zabírají několik měsíců: přípravné, předsoutěžní, soutěžní a přechodné. Tady s parkourem narazíme, protože parkourové soutěže nejsou úplně běžné. Rozdělení období ale dává smysl, pokud ho aplikujeme na parkour trochu jinak...

Když přijde zima, prší nebo sněží, mrzne až praští, takže se venku nedá moc trénovat, co se dá dělat? Venku to na velké skákání moc nevypadá, ale je ideální čas jít do tělocvičny, do posilovny, nebo si aspoň zacvičit doma. To je v parkouru přípravné období. Je to období, kdy má člověk dost času posilovat, dělat strečink, učit se nové triky... je to období, kdy je konečně čas na to, na co dřív žádný čas nezbýval, nebo na co nebyla nálada – nejprve zlepšit kondici a pohyblivost, a poté postupně začít pilovat techniky a triky, s tím, jak se blíží další očekávaná část roku.

Jednoho dne se znovu zazelenají stromy, začnou zpívat ptáci, je teplo a sucho. Konečně je možné vyrazit ven a začít používat všechny ty přes zimu natrénované dovednosti. První týdny jara jsou pro parkouristy tím, co je pro sportovce předsoutěžní období. Je to doba před hlavní sezónou, ideální čas na oprášení starých technik a trénink nových skoků venku. Proto bychom tomuto období mohli říkat předsezónní.

A pak přijde to hlavní. Sportovci tomu říkají soutěžní období. Pro parkouristy ve střední Evropě toto období zahrnuje pozdní jaro, léto a raný podzim. Dalo by se říct, že je to období hlavní sezóny. Odehrávají se jamy po celé republice i Evropě. Konají se campy, workshopy, menší i větší tréninky a spousta jiných setkání, kde je třeba vydat ze sebe to nejlepší. Během hlavní sezóny je cílem udržet si aktuální úroveň, proto je dobré trénink a účast na různých akcích prokládat dostatečným množstvím odpočinku a aktivní regenerace.

Všechno krásné však musí jednou skončit, a stejně je tomu i s hlavní parkourovou sezónou. Na řadu přichází přechodné období, které se v Česku výborně kryje s podzimem. Obloha je šedá, lehce mží, léto plné aktivity se projevuje únavou. Na podzim je proto nejlepší čas regenerace a relaxace. Je to čas na úplně jinou pohybovou aktivitu, ale třeba i na hlubší vzdělávání v tréninkové teorii. Čas na masáže, lázně, vycházky do hor... A nakonec je to ideální čas na zhodnocení předchozí aktivity a začátek plánování tréninku a hlavně cílů na další rok.

Ať už je pro vás ZOHIR camp vrcholem parkourové sezóny či jen jednou z mnoha akcí, rozhodně si ho nenechte ujít. Rozšíříte si své teoretické znalosti, a hlavně se v praxi naučíte nové triky a techniky, to vše pod vedením nejzkušenějších českých parkourových trenérů.