Výsledek hledání pro výraz
Zpět na Blog

Parkour Hradec Králové

Parkour Hradec Králové

Parkour Hradec Králové - Místní jméno Hradec není v České republice zrovna ojedinělé, je však jisté, že Hradec Králové je jen jeden, a navíc se může pyšnit tím, že v minulosti býval věnným městem královen, to znamená, že jej čeští králové odkazovali svým manželkám.

 

V plném rozkvětu byl tedy Hradec Králové už na začátku 14. století. Z té doby se dochovaly jeho dominanty, jako gotická katedrála sv. Ducha a Bílá věž. V letech 1766 – 1857 se hlavní dominantou města stala vojenská pevnost, a brzy po jejím zrušení (1866) proběhla v blízkosti města krvavá bitva, v níž rakouské vojsko podlehlo lépe vyzbrojenému vojsku pruskému. „Tam u Královýho Hradce lítaly tam kule prudce z kanonů a flintiček do ubohých lidiček…“, zpívalo se ve zlidovělé písni.

 

Zrušení pevnosti mělo ale vliv na to, že přišla další, snad nejvýznamnější éra rozvoje architektury města. Po zbourání pevnosti se na uvolněných pozemcích začalo stavět, a to podle urbanistického plánu. Zejména díky architektům Josefu Gočárovi a Janu Kotěrovi tak začátkem 20. století vyrostlo moderní město, které může inspirovat i dnes.

 

 

Parkour Hradec Králové 

 

Hradec však nevyniká jen architekturou, je zde významné Klicperovo divadlo a loutkové divadlo Drak. V místním gymnáziu se vzdělával Alois Jirásek i Karel Čapek. Ze slavných rodáků stojí za zmínku spisovatelé Bohuslav Balbín, Jaroslav Durych, sochař Vladimír Preclík nebo režisér Otakar Vávra.

 

Nabídka sportovních aktivit je rovněž velmi pestrá: fotbal, florbal, hokej, pozemní hokej, celkem asi 25 oddílů. V poslední době se však nabídka rozšířila o novou, vysoce atraktivní disciplínu. Pro odvážné a obratné, nebo pro ty, kteří se takovými chtějí stát, je tady i parkour, který nejspíš znáte alespoň z filmů nebo z televize.

 

Parkour je v poslední době hodně oblíben, zejména u mladší generace. O co vlastně jde? Parkour je umění pohybu, pohybová disciplína, jejímž základem je plynule, efektivně a pouze pomocí vlastního těla překonat různé přírodní nebo umělé městské překážky – schodiště, zábradlí, patníky, zídky….Tento pohyb zahrnuje skoky, přeskoky, výlezy, balancování, šplhání, ale také salta nebo další akrobacii. Definovat však parkour přesně není tak snadné….Pro někoho je to způsob pohybu, sport, pro jiné je ale životním stylem.


Parkour Hradec Králové - co když si ho chci vyzkoušet?

 

V Královéhradeckém kraji probíhají parkour kroužky toto pololetí v pondělí a ve čtvrtek a další pololetí budeme pokračovat! Než začnou v únoru další kroužky, můžete se pomalu připravovat sami. Průběžně posilujte a snažte se dostat do kondice. Pod vedením našich trenérů si pak osvojíte základní techniky a postupně budete přecházet ke složitějším prvkům a těžším skokům. Důležité je stavět na pevných základech! Trenéři dbají na vaše bezpečí. Dozvíte se proč je důležítá rozcvička i závěrečný strečink.

 


S sebou si zabalte pouze dobrou náladu, sportovní obuv s bílou podrážkou (nesmí klouzat!), vhodné oblečení a dostatek pití.


Kde se dá v Hradci Králové trénovat?

 

  • Venkovní posilovna a parkourové hřiště v Labské Kotlině – bylo otevřeno v roce 2017 a má plochu 500m. Vybavení a rozmístění jednotlivých prvků bylo konzultováno přímo s místními parkouristy, takže je přesně takové, jak si přáli. ZDE
  • Street workout park Hvězda ZDE
  • Jižní terasy Komenského ZDE

 

 

Hradec Králové je opravdu sportovním městem a pevně věřím, že si oblíbíte právě parkour a uvidíme se na nějaké Zohir Parkour Hradec Králové akci.