Výsledek hledání pro výraz
Zpět na Blog

7 ZÁBAVNÝCH ZPESTŘENÍ TRÉNINKU I VŠEDNÍHO DNE

 

Jsou dny, kdy nemůžete jít trénovat, protože máte jiné povinnosti. A jsou dny, kdy vám prostě chybí energie a pozitivní pocit z tréninku se ne a ne dostavit. Známe to všichni, a metod, jak takové situace řešit, je mnoho. Jednou z nich je provozování drobných, někdy až improvizovaných hříček a cviků, které mohou zpestřit jinak nudný trénink, a poslouží také v případě, kdy se prostě na trénink nedostanete, ale chcete přesto rozvíjet své dovednosti. Mohou to být také drobnosti, které pomáhají tělu fyzicky, ať už je to třeba správná poloha při sezení či ve stoje, nebo zlepšují psychickou rovnováhu a navíc jsou prospěšné pro okolí, například protože rozvíjí vnímání a ohleduplnost.

Už v roce 2007 sestavili američtí parkouristi z AmericanParkour.com seznam 101 způsobů, jak vždycky trénovat. Samozřejmě, od těch dob k němu přibyly způsoby další, ať už je přidali Američani, nebo pro místní potřeby parkouristi z Česka. Některá z těchto zpestření všedních dnů i tréninků můžete znát, některá třeba ne. Proto si je postupně představíme, podíváme se, k čemu mohou posloužit a čím jsou přínosná. A protože v týdnu je sedm dní, budeme si je představovat po sedmi – ne, že by bylo nutné každý den dělat jen ten jeden cvik, ale protože každý den znamená 24 hodin plných příležitostí k rozvoji, zlepšení, sebezdokonalení.

 

Zpestření dne číslo 1: Když můžeš, jdi po obrubníku, ne po chodníku

Chodníky musí mít obrubníky. Některé obrubníky jsou úzké, jiné široké, ale vždycky tam jsou. Pro obyčejné lidi jsou naprosto neviditelné. Pro děti a mládež a hravé jedince jsou však velkým zdrojem zábavy, a to i přestože rodičům se to občas nelíbí. Nikdo by však chůzi, nebo třeba i jen stání a balancování, na obrubníku nezatracoval, kdyby věděl, jak přínosné toto zpestření úplně obyčejné chůze ve skutečnosti je.

Netradičními způsoby chůze se totiž výrazně rozvíjí pohybová koordinace. Při různých druzích balancování se pak rozvíjí nejen rovnováha samotná, ale dochází také k posílení tělesného jádra během relativně přirozené aktivity. Silné a přirozeně cvičené tělesné jádro pak může pomoct v celé řadě kritických situací. Například když vám uklouznou nohy na zledovatělé cestě, silné tělesné jádro vám pomůže na situaci zareagovat, a pomůže vám zůstat stát (i když u toho možná budete provádět taneční kreace na styl Michalea Jacksona).

Pokud se vyhnete obrubníkům u frekventovaných silnic, rozhodně si zpestřete den chůzí po obrubníku, až přijde zima, může se vám to hodit.

 

Zpestření dne číslo 2: Vsedě před sebou sepni ruce a tlač jimi proti sobě (skoro jako při hodně intenzivní modlitbě)

Současný člověk tráví až příliš mnoho času vsedě bez další fyzické aktivity. V práci, ve škole, doma u televize nebo u počítače, na konferenci, na přednášce, v autobuse nebo v autě...  Podle různých průzkumů průměrný člověk sedí i více než osm hodin denně! Něco takového vůbec není přirozené a rozhodně to není zdravé z celé řady důvodů. Sezení se však často není možné vyhnout, ale je možné si tuto neaktivitu zpestřit různými aktivitami. Jednou z nich je i sepnutí rukou.

Sepněte ruce před tělem, předloktí vodorovně se zemí, a tlačte jimi proti sobě po dobu až deseti vteřin. A samozřejmě pravidelně dýchejte. Konkrétně tento cvik je pro parkouristy velmi dobrý, protože se při něm procvičuje zápěstí. Zapojují se však i další svaly – především bicepsy, ale například i tricepsy, prsní svaly nebo svaly mezilopatkové.

Toto je jen jeden příklad na zpestření nudného sezení pomocí cviků paží. Podobných cviků horní poloviny těla, které je možné dělat vsedě, však existuje velmi mnoho – na některé se podíváme v dalších dílech tohoto seriálu, jiné si můžete najít na internetu nebo třeba i vymyslet a vyzkoušet sami.

 

Zpestření dne číslo 3: Když jdeš do schodů, ber je po dvou nebo i po třech

Schody jsou jedním z vynálezů, které jsou z lidstvem snad už od jeho počátků. Dnes jsou nedílnou součástí každé vícepatrové budovy, a jsou tak obecně rozšířené, že když se vás váš doktor před operací zeptá, kolik pater dokážete vyjít bez zadýchání, není to tím, že by byl zvědavý, ale že si tak snadno udělá obrázek o vašem zdravotním stavu.

Chůze nahoru do schodů je tedy ta více směrodatná část chůze po schodech. Pokud ale chodíte po schodech denně, může se stát, že taková chůze začne být časem monotónní, a je třeba si ji zpestřit. K běžnějším možnostem zpestření bezesporu patří chůze do schodů po dvou či po třech schodech najednou, namísto obyčejně po jednom. Možné je také zařadit střídavě kroky po jednom, po dvou a po třech.

Ve všech případech odlišné chůze do schodů rozvíjíte hlavně pohybovou koordinaci a vůbec kontrolu svého pohybu a předvídání polohy těla v různých situacích, což se rozhodně hodí při složitějších skocích a tricích. Vybíhání do schodů je navíc dobrým tréninkem pro srdce, a pokud berete schody po dvou či více najednou, samozřejmě procvičujete také svaly nohou – kvadricepsy, hamstringy, hýžďové svaly i svaly lýtkové.

 

Zpestření dne číslo 4: Otevři dveře jen jedním nebo dvěma prsty

Jak často v životě používáme prsty? V podstatě pořád. A jak často je cvičíme? V podstatě vůbec. Prsty jsou pro nás samozřejmostí, přitom jsou ale pro nás naprosto nepostradatelné, což ovšem většinou poznáte, až když se s nimi něco stane.

Že jsou cvičené prsty potřeba, to vám potvrdí třeba horolezci nebo hráči na různé hudební nástroje. A nakonec, i při cat leapech se hodí mít své prsty plně pod kontrolou. Ovšem prsty nejde cvičit úplně stejně, jako to děláme s jinými částmi těla – jen si představte, jak posilujete palec, na kterém máte zavěšené závaží. Naopak různá cvičení a zpestření dne jsou ideální příležitostí právě k procvičení prstů. Zatlačit na dveře a otevřít je jedním či dvěma prsty jedné ruky, to vyžaduje dobrou koordinaci pohybu a zápěstí ve správné a přirozené poloze. Při této aktivitě pak poznáte odezvy těla na drobné stimuly a zlepšíte jemnou motoriku.

 

Zpestření dne číslo 5: Používej levou ruku namísto pravé (pro leváky opačně)

Zatím stále není úplně jasné, proč jsou někteří lidé praváci a někteří leváci. Víme ovšem, že zhruba devět z deseti lidí má dominantní pravou ruku, zatímco leváci tvoří zbývajících 10 %. Avšak pouze maximálně 1 % ze všech lidí na naší planetě je schopno používat obě ruce plnohodnotně a bez problémů je zaměňovat. Přitom celá řada aktivit vyžaduje schopnost používat obě ruce rovnocenně, a parkour není žádnou výjimkou – v celé řadě technik budete potřebovat obě ruce, a u těch, kde ne, se zase hodí umět techniky takzvaně „na obě strany.“

Zkuste si proto zlepšit své dovednosti a zpestřit den používáním levé ruky namísto pravé – nebo pravé ruky namísto levé, pokud patříte k těm výjimečným – při různých denních aktivitách, od jídla, přes čištění zubů, třeba až po vaši oblíbenou parkourovou techniku Určitě půjde o zvláštní zkušenost, možná poznáte, které nástroje jsou vyrobené spíše pro praváky, ale rozhodně zlepšíte svou koordinaci a motoriku, a s dostatečně častým tréninkem třeba jednou dosáhnete plnohodnotné schopnosti používat obě ruce (téměř) stejně.

 

Zpestření dne číslo 6: Když jdeš po chodníku, kde není moc lidí, zavři oči a zkus jít naprosto rovně

Kontrolu rovnováhy a pohybu v lidském těle zajišťuje drobný orgán tvořící vnitřní ucho. V každodenním životě však jeho informace doplňují smyslové vjemy, především zrak, a nervy vnímaná poloha jednotlivých částí těla. Zrak má tedy pro člověka velký význam, zároveň ale přináší celou řadu klamů. Znáte ten pocit, když nastoupíte do vlaku, díváte se z okna na jiný vlak, který se právě rozjíždí, a vy nevíte, jestli se hýbe váš vlak nebo ten druhý? Vnitřní ucho říká, že stojíte na místě, ale oči prostě vnucují, aspoň na okamžik, pocit pohybu.

Proto si čas od času vyzkoušejte, jak tělo reaguje na situaci, kdy nemá vizuální informace. Jedním ze zpestření dne je zavřít oči při chůzi, ale třeba i při různých jednodušších tréninkových aktivitách a při cvičení. Protože ztratíte jeden zdroj informací, vaše tělo začne spoléhat na všechny zbývající. Možná, že při prvních pokusech při chůzi rovně úplně rovně nepůjdete. Postupně však začnete mnohem více používat své další smysly, a naučíte se také více důvěřovat zbytku svého těla, nejen svému zraku.

 

Zpestření dne číslo 7: Při chůzi či běhu zadrž dech, odhadni, kam až se můžeš takto dostat, a zkus se dostat dál

Pravidelné dýchání je naprostým základem účinného cvičení. Ale někdy je třeba bez dechu na chvíli vydržet – ať už kvůli smradu za popelářským vozem, nebo třeba když potřebujete vyplavat podvodním tunelem z ostrovního doupěte hlavního padoucha celého filmu. Mimo jiné je schopnost zadržet dech také zábavnou hříčkou, která najde své uplatnění kdekoliv jinde u vody. A schopnost odhadnout kapacitu svých plic se rozhodně v mnoha případech může hodit, ačkoliv se jedná spíše o případy nouze.

Trénovat odhad, schopnost zadržet dech a vůli vytrvat, ale také kapacitu plic a schopnost svalů pracovat s menším množstvím kyslíku, můžete i jen tak během dne nebo při tréninku. Při chůzi nebo běhu můžete odhadovat, kam až dorazíte na jeden nádech, a můžete se zkoušet překonat. Můžete to vyzkoušet, když třeba děláte kliky, dát jich co nejvíc bez nadechnutí. A schopnost zadržet dech můžete vyzkoušet třeba také při nějaké parkourové sestavě.

Všechno, co jsme si dnes představili, jsou pouze drobnosti, které nikdy nenahradí plnohodnotný trénink. Takové drobnosti však mohou trénink zlepšit, zpestřit běžný den, a přinést zlepšení i v době, kdy by to jinak nebylo možné.

A pokud se chcete naučit více podobných drobností, nebo si třeba vyzkoušet, kdo udělá víc kliků na jeden nádech, navštivte ZOHIR Camp, kde vás nejzkušenější a nejznámější češti parkouristi naučí nejen podobná drobná zábavná zpestření, ale především plnohodnotný parkour.